Witney Town Bowls Club
Summer Programme 2018
 
(HOME Competition/Friendly matches sometimes need assist in CATERING.
Please, if not playing & free to assist = check kitchen sheets to see if covered. Thanks)
 

Date

Day

Time

Fixture / Function

V

Format

Dress

April-18

13

Fri

18:00

>>>>     Registration Evening at Witney Town Pavilion    <<<<

14

Sat

10:30

                    Green Opens                 

H

Mixed

TBA

G

15

Sun

14:30

Little Compton

H

Mixed

4 Rinks

W

18

Wed

18:00

Headington

H

Mixed

4 Rinks

G

19

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

21

Sat

10:00

>>>>    Public Day = 10am - 1pm     <<<<

21 Sat 12:30 PRIVATE BOOKING (12:30 TO 9pm)        

22

Sun

14:30

City & County

A

Mixed

6 Rinks

W

22 Sun 14:00 PRIVATE BOOKING (2pm to 6pm)        
26 Thu 18:15 Mens practice Night (all welcome) H Men 6+ Rinks G

26

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

27

Fri

18:30

Competition Draw Night - Witney Town Pavilion

28

Sat

14:30

Banbury Borough

A

Men

6 Rinks

W

29

Sun

14:30

Moreton in Marsh

A

Mixed

5 Rinks

W

30

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

May-18

01

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

01

Tue

18:15

Aces v Burford (West Ox Lge)

H

Mixed

4 Triples

G

02 Wed 18:00 PAVILLION BOOKED (6pm-10pm)        

03

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

03

Thu

18:15

League Cup 1st Round Watlington

A

Men

4 Rinks

G

04

Fri

18:00

Halls Cup 1

H

Mixed

6 Rinks

G

05

Sat

14:30

Adderbury

H

Mixed

6 Rinks

W

06

Sun

14:00

Highworth

H

Mixed

4 Triples

W

07

Mon

13:00

Derek Eeles Memorial Trophy

H

Mixed

TBN

G

08

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

08

Tue

14:30

Faringdon Ladies Friendly

H

Ladies

3 Triples

G

09

Wed

18:30

Carterton/Burford (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

09 Wed 18.30 Porters H Mixed 3 Rinks G

10

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

10

Thu

18:15

Mens League v Hanborough

A

Men

4 Rinks

G

11

Fri

14:30

Headington Ladies Friendly

H

Ladies

3 Triples

G

12

Sat

14:30

Blues v Charlbury (West Ox Lge)

H

Mixed

4 Triples

W

13 Sun 09:00 PAVILLION BOOKED (9am-12pm)        

13

Sun

14:30

West Witney

H

Mixed

4 Rinks

W

14

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

14

Mon

18:15

Aces v Chestnuts (West Ox Lge)

H

Mixed

4 Triples

G

15

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

16

Wed

18:30

West Witney (Ladies League)

A

Ladies

3 Rinks

G

16 Wed 18.30 Filkins H Mixed 4 Triples G

17

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

17

Thu

18:15

Mens League v Chipping Norton

H

Men

4 Rinks

G

18

Fri

18:00

Halls Cup 2

H

Mixed

6 Rinks

G

19 Sat 11:00

FULL DAY    =  ROYAL WEDDING on TV @ 11:30am   +  

PLUS   'A ROYAL RACE-NIGHT' @ 7pm   PLUS   50s; 60s; 70s Music @ 9:30pm 

 

20

Sun

15:00

Witney Mills

H

Mixed

5 Rinks

W

21

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

21

Mon

18:15

West witney Ladies Friendly

H

Ladies

3 Triples

G

22

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

22

Tue

13:00

B.O.L. v Wiltshire Ladies

H

Ladies

6 Rinks

W

23

Wed

18:30

Woodstock/Kidlington (Ladies Lge)

H

Ladies

3 Rinks

G

24

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

25

Fri

18:00

Halls Cup 3

H

Mixed

6 Rinks

G

26

Sat

14:30

Blues v Bloxham (West Ox Lge)

A

Mixed

4 Triples

W

26

Sat

14:30

Kidlington

A

Mixed

5 Rinks

W

27

Sun

14:30

Morland BC Friendly

A

Mixed

4/5 Rinks

W

27

Sun

14:30

Blues v Chipping Norton (West Ox Lge)

H

Mixed

4 Triples

W

28 Mon 13:30 Monday Triples H Mixed 6 Rinks

29

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

29

Tue

18:30

Witney Mills Ladies Friendly

H

Ladies

3 Triples

G

30

Wed

18:30

Hanborough (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

31

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

31

Thu

18:15

Mens League v South Oxford A

A

Men

4 Rinks

G

June-18

01

Fri

14:30

Linslade Bowls Club Tourists

H

Mixed

6 Rinks

G

02

Sat

12:00

            PAVILLION BOOKED (12pm-10pm)

 

03

Sun

15:00

South Oxford

A

Mixed

6 Rinks

W

04

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

04

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 rinks

G

05

Tue

18:15

Blues v Chestnuts (West Ox Lge)

A

Mixed

4 Triples

G

06

Wed

18:30

Banbury Central (Ladies Leage)

A

Ladies

3 Rinks

G

07

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

07

Thu

18:15

Mens League v Shiplake

H

Men

4 Rinks

G

08

Fri

18:30

Blues v Burford (West Ox Lge)

A

Mixed

4 Triples

G

09

Sat

14:00

Carterton

H

Mixed

5 Triples

W

09

Sat

14:30

Blues v Middle Barton (West Ox Lge)

A

Mixed

4 Triples

W

09 Sat 18:00 PAVILLION BOOKED (6pm-10pm)        

10

Sun

14:30

Banbury Central

A

Mixed

4 Rinks

W

11

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

12

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

12

Tue

18:15

Aces v Charlbury (West Ox Lge)

A

Mixed

4 Triples

G

13

Wed

18:30

City & County (Ladies Leage)

A

Ladies

3 Rinks

G

14

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

14

Thu

18:15

Mens League v Carterton

A

Men

4 Rinks

G

15

Fri

18:00

Halls Cup 5

H

Mixed

6 Rinks

G

16

Sat

14:30

City & County

H

Men

6 Rinks

W

17

Sun

15:00

Witney Mills

A

Mixed

5 Rinks

W

18

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

18

Mon

18:30

Begbroke

H

Mixed

4 Triples

G

19

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

20 Wed 18.15 Blues  v  Aces (WestOx League)        

21

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

21

Thu

18:15

Mens League v Charlbury

H

Men

4 Rinks

G

22

Fri

18:30

Spartan Rangers

H

Mixed

6 Rinks

G

23

Sat

14:30

Abingdon

H

Mixed

5 Rinks

W

24

Sun

14:30

Carterton

A

Mixed

5 Triples

W

25

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

26

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

27

Wed

18:30

Carterton/Burford (Ladies Leage)

A

Ladies

3 Rinks

G

28

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

28

Thu

18:15

Mens League v Hanborough

H

Men

4 Rinks

G

28

Thu

14:30

Faringdon Ladies Friendly

A

Ladies

3 Triples

G

29

Fri

18:15

Halls Cup 6

H

Mixed

4 Triples

G

30

Sat

14:30

Moreton in Marsh

H

Mixed

5 Rinks

W

30 Sat 18:00 Hall Booked (Marie Currie fundraiser)        

July-18

01

Sun

09:30

B.O.L. QF/SF Singles

H

Ladies

 

W

02

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

03

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

04

Wed

18:30

West Witney (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

05

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

05

Thu

18:15

Mens League v Chipping Norton

A

Men

4 Rinks

G

06

Fri

18:00

Halls Cup 7

H

Mixed

4 Triples

G

07

Sat

13:00

Willet Plate

H

Mixed

6 Rinks

G

08 Sun   Club Tour @ Langham Hotel, Eastbourne        
09 Mon   Club Tour @ Eastbourne        
10 Tue   Club Tour @ Eastbourne        
11 Wed   for info = Deanna Radband (01993 771550)        
12 Thu 09:00 - 21:00 Slimming World Pavilion Booked All Day        
13 Fri   Club Tour @ Eastbourne        
13 Fri 18:15 Hawker Cup WT B v C&C B A Men 2 Rinks G
14 Sat   Club Tour @ Eastbourne        

15

Sun

14:30

Little Compton

A

Mixed

4 Rinks

G

16

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

17

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

18

Wed

18:30

Woodstock/Kidlington (Ladies League)

A

Ladies

3 Rinks

G

19

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

19

Thu

18:15

Mens League v South Oxford A

H

Men

4 Rinks

G

20

Fri

18:00

Halls Cup 8

H

Mixed

6 Rinks

G

21

Sat

14:30

Aces v Chipping Norton (West Ox Lge)

A

Mixed

4 Triples

W

21

Sat

14:30

Blues v Woodstock (West Ox Lge)

H

Mixed

4 Triples

W

22

Sun

14:30

South Oxford

H

Mixed

6 Rinks

G

23

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

24

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

25

Wed

18:30

Hanborough (Ladies Lge)

A

Ladies

3 Rinks

G

26

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

26

Thu

18:15

Mens League v Shiplake

A

Men

4 Rinks

G

27

Fri

14:00

Abingdon Ladies Friendly

A

Ladies

3 Triples

G

27 Fri 18:15 Hawker Cup WT A v TBD A Men 2 Rinks G

28

Sat

14:30

Swindon Supermarine

A

Mixed

5 Rinks

W

29

Sun

14:30

Kidlington

A

Mixed

5 Rinks

W

30

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

31

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

Aug-18

01

Wed

18:30

Banbury Central (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

02

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

02

Thu

18:15

Mens League v Carterton

H

Men

4 Rinks

G

03

Fri

18:00

Halls Cup 9

H

Mixed

6 Rinks

G

04

Sat

14:30

City & County

H

Mixed

6 Rinks

W

05

Sun

14:30

Hanborough

A

Mixed

6 Rinks

W

06

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

06

Mon

18:30

Witney Mills Ladies Friendly

A

Ladies

3 Triples

G

07

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

07

Tue

14:00

OBA v City & County of Bristol

H

Men

6 Rinks

W

08

Wed

18:30

City & County (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

08 Wed 18.30 Porters A Mixed 4 Triples G
08 Wed 18.30 Filkins A Mixed 3 Rinks G

09

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

09

Thu

18:15

Mens League v Charlbury

A

Men

4 Rinks

G

10

Fri

18:00

Halls Cup 10

H

Mixed

6 Rinks

G

11

Sat

14:30

Banbury Central

H

Mixed

4 Rinks

W

12

Sun

09:30

Dan Young Gala Day Sponsored by
"Churchfield & Rosebank Care Homes"

H

Mixed

6 Rinks

W

13

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

14

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

14

Tue

18:15

Middle Barton

H

Mixed

4 Rinks

G

15

Wed

18:15

Burford Friendly

H

Mixed

5 Triples

G

16

Thu

18:15

League Cup 2nd Round

?

Men

4 Rinks

G

16

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

17

Fri

18:00

Halls Cup 11

H

Mixed

6 Rinks

G

18

Sat

14:30

Aces v Bloxham (West Ox Lge)

H

Mixed

4 Triples

W

18

Sat

14:30

Shrivenham

A

Mixed

6 Triples

W

19

Sun

14:30

Presidents Day

H

Mixed

6 Rinks

W

20

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

21

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

21

Tue

18:15

Aces v Middle Barton (West Ox Lge)

H

Mixed

4 Triples

G

22

Wed

13:00

B.O.L. v Hampshire

H

Ladies

6 Rinks

W

22

Wed

18:15

North Leigh

H

Mixed

5 Triples

G

23

Thu

18:00

Headington

A

Mixed

4 Rinks

G

23

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

24

Fri

18:00

Halls Cup Semi-Finals

H

Mixed

6 Rinks

G

25

Sat

14:30

Swindon West End

A

Mixed

5 Rinks

W

26 Sun 10:00 Hawker Cup Semi & Finals A Men Rinks W

26

Sun

14:30

Faringdon

H

Mixed

5 Triples

W

27

Mon

13:00

Derek Adams Memorial Trophy

H

Mixed

TBN

G

28

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

29

Wed

14:30

Oxford Masonic

H

Mixed

5 Triples

G

30

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

30

Thu

17:45

League Cup Semi-Final

A

Men

4 Rinks

G

31

Fri

18:00

Halls Cup Finals

H

Mixed

6 Rinks

G

Sep-18

01

Sat

10:30

Finals Day

H

TBN

W

02

Sun

10:30

Finals Day

H

TBN

W

03

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

04

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

04

Tue

18:00

Chadlington

H

Mixed

4 Triples

G

06

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

06

Thu

18:15

League Cup Final

A

Men

4 Rinks

W

08

Sat

14:30

Hanborough

H

Mixed

5 Rinks

W

09

Sun

14:30

West Witney

A

Mixed

4 Rinks

W

09

Sun

14:30

Aces v Woodstock (West Ox Lge)

A

Mixed

4 Triples

W

10

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

11

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

13

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

15

Sat

14:00

Highworth

A

Mixed

4 Triples

W

16

Sun

13:00

Yardstick Competition

H

Mixed

6 Rinks

G

17

Mon

13:30

Monday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

17

Mon

18:00

West Witney Ladies Friendly

A

Ladies

3 Triples

G

18

Tue

10:00

Tuesday Triples

H

Mixed

6 Rinks

G

20

Thu

09:00 to 22:00

Slimming World Pavilion Booked All Day

22

Sat

14:30

Adderbury

A

Mixed

6 Rinks

W

23

Sun

14:30

President v Captain

H

Mixed

6 Rinks

W

 

 
Back to top
Go to bottom