Date

Day

Time

Fixture

Venue

Type

Size

Dress

Situation

Comments

00

 

 

April

 

 

 

 

 

 

 

                 

10

Fri

 

Registration Evening

 

 

 

 

 

 

 

11

Sat

10:30

Green Opens

 

Mixed

TBA

G

 

 

12

Sun

14:30

Little Compton

H

Mixed

4 Rinks

G

 

                 

16

Thu

18:00

Headington

H

Mixed

4 Rinks

G

 

   

17

Fri

 

 

 

 

 

 

 

 

18

Sat

14:30

Banbury Borough

H

Men

6 Rinks

W

unconfirmed

 

19

Sun

14:30

City & County

H

Mixed

6 Rinks

W

 

20

Mon

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

21

Tue

18:00

South Oxford

A

Men

4 Rinks

G

 

 

22

Wed

 

 

 

 

 

 

 

 

23

Thu

18:00

(League Cup)

H

Men

4 Rinks

G

 

 

24

Fri

 

 

 

 

 

 

 

 

25

Sat

 

 

 

 

 

 

 

 

26

Sun

14:30

Little Compton

A

Mixed

4 Rinks

W

 

27

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

28

Tue

 

 

 

 

 

 

 

 

29

Wed

18:15

Burford (WestOx Lg) Aces

A

Mixed

4 Triples

G

 

30

Thu

18:00

 

 

 

 

 

 

 

00

 

 

May

 

 

 

 

 

 

01

Fri

 

 

 

 

 

 

 

 

02

Sat

14:30

Adderbury

H

Mixed

6 Rinks

W

 

03

Sun

14:30

Highworth

H

Mixed

5 Triples

W

unconfirmed

 

04

Mon

 

Derek Eeles Memorial Trophy

 

 

 

 

 

 

Bank Holiday

05

Tue

 

 

 

 

 

 

 

 

06

Wed

 

 

 

 

 

 

 

 

07

Thu

18:15

City & County B (Mens League)

H

Men

4 Rinks

G

 

08

Fri

 

 

 

 

 

 

 

 

09

Sat

14:30

Open Day

 

 

 

 

 

 

10

Sun

14:30

West Witney

H

Mixed

5 Rinks

W

 

 

11

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

12

Tue

 

 

 

 

 

 

 

 

13

Wed

 

 

 

 

 

 

 

 

14

Thu

14:00

Faringdon Ladies

H

Ladies

3 Triples

G

 

 

14

Thu

18:15

Chadlington (Mens League)

A

Men

4 Rinks

G

 

15

Fri

 

 

 

 

 

 

 

 

16

Sat

14:30

Highworth

A

Mixed

5 Triples

W

unconfirmed

 

17

Sun

14:30

Witney Mills

H

Mixed

5 Rinks

W

 

18

Mon

18:15

Bloxham (WestOx Lg) Aces

A

Mixed

4 Triples

G

 

 

19

Tue

18:30

Filkins

H

Mixed

3 Rinks

G

 

20

Wed

18:30

West Witney (Ladies League)

A

Ladies

3 Rinks

G

 

21

Thu

13:30

Bowls England

H

Mixed

6 Rinks

W

 

21

tThu

18:30

Chipping Norton (Mens League)

H

Men

4 Rinks

G

 

 

22

Fri

 

 

 

 

 

 

 

 

23

Sat

14:30

Kidlington

H

Mixed

5 Rinks

W

 

 

24

Sun

14:30

Chipping Norton (WestOx Lg) B

A

Mixed

4 Triples

G

 

25

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

Bank Holiday

26

Tue

 

 

 

 

 

 

 

 

27

Wed

18:30

Carterton/Burford (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

 

28

Thu

18:15

Headington B (Mens League)

A

Men

4 Rinks

G

 

29

Fri

 

Halls Cup

 

 

 

 

 

 

30

Sat

14:30

Charlbury (WestOx Lg)  Blues

A

Mixed

4 Triples

G

 

 

31

Sun

14:30

South Oxford

A

Mixed

6 Triples

W

 

 

00

 

 

June

 

 

 

 

 

 

01

Mon

14:30

West Witney

H

Mixed

5 Rinks

G

 

 

02

Tue

18:30

West Oxford Ladies

H

Ladies

3 Triples

G

 

 

03

Wed

18:30

Banbury Central (Ladies League)

A

Ladies

3 Rinks

G

 

04

Thu

18:15

Kidlington (Mens League)

H

Men

4 Rinks

G

 

05

Fri

18:30

Halls Cup

 

 

 

 

 

Pilgrims

06

Sat

14:30

Middle Barton (WestOx Lg) Aces

A

Mixed

4 Triples

G

 

Pilgrims

07

Sun

14:30

Banbury Central

H

Mixed

4 Rinks

W

 

Pilgrims

08

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

Pilgrims

09

Tue

18:30

Porters

A

Mixed

4 Triples

G

 

 

10

Wed

18:30

Woodstock (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

 

11

Thu

18:15

Banbury Chestnuts (Mens League)

A

Men

4 Rinks

G

 

12

Fri

18:30

Halls Cup

 

 

 

G

 

 

13

Sat

14:30

The Oxford Bowls

H

Mixed

5 Triples

G

 

 

14

Sun

15:00

Witney Mills

A

Mixed

5 Rinks

W

 

15

Mon

18:30

Begbroke

H

Mixed

4 Triples

G

 

 

16

Tue

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Wed

18:30

Hanborough (Ladies League)

A

Ladies

3 Rinks

G

 

18

Thu

18:15

Bloxham (Mens League)

H

Men

4 Rinks

G

 

19

Fri

18:30

Spartan Rangers

H

Mixed

6 Rinks

G

 

 

20

Sat

14:30

Abingdon

A

Mixed

5 Rinks

W

 

21

Sun

14:30

Carterton

H

Mixed

5 Triples

W

 

22

Mon

14:30

Woodstock (WestOx Lg) Aces

H

Mixed

5 Triples

G

 

23

Tue

18:15

Middle Barton (WestOx Lg) Blues

H

Mixed

4 Triples

G

 

24

Wed

18:30

West Witney (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

 

25

Thu

18:15

City & County B (Mens League)

A

Men

4 Rinks

G

 

25

Thu

 

Poss Ladies County

 

 

 

 

 

 

26

Fri

 

Halls Cup

 

 

 

 

 

 

27

Sat

14:30

Carterton

A

Mixed

5 Triples

W

 

28

Sun

14:30

WestOx Aces v WestOx Blues

H

Mixed

4 Triples

G

 

 

29

Mon

 

Poss Ladies County

 

 

 

 

 

 

30

Tue

 

 

 

 

 

 

 

 

00

 

 

July

 

 

 

 

 

 

01

Wed

18:15

County 4'sQuarter Finals

H

 

 

 

 

01

Wed

18:30

Carterton/Burford (Ladies League)

A

Ladies

3 Rinks

G

 

02

Thu

18:15

Chadlington (Mens League)

H

Men

4 Rinks

G

 

03

Fri

 

Halls Cup

 

 

 

 

 

 

04

Sat

 

Club Tour Departs

 

 

Club Tour

05

Sun

 

 

 

 

 

 

 

Club Tour

06

Mon

 

 

 

 

 

 

 

Club Tour

07

Tue

 

 

 

 

 

 

 

Club Tour

08

Wed

 

 

 

 

 

 

 

Club Tour

09

Thu

 

 

 

 

 

 

 

Club Tour

10

Fri

 

 

 

 

 

 

 

Club Tour

11

Sat

 

Club Tour Returns

 

Club Tour

12

Sun

 

Willet Plate

 

 

 

 

 

13

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

14

Tue

18:30

Bloxham (WestOx Lg) Blues

H

Mixed

4 Triples

G

 

 

15

Wed

18:30

Banbury Central (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

 

16

Thu

18:15

Headington B (Mens League)

H

Men

4 Rinks

G

 

17

Fri

18:30

Halls Cup

 

 

 

G

 

 

18

Sat

14:30

Chipping Norton (WestOx Lg) A

H

Mixed

4 Triples

G

 

18

Sat

14:30

Woodstock (WestOx Lg) Blues

A

Mixed

4 Triples

W

 

19

Sun

 

 

 

 

 

 

 

 

20

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

21

Tue

 

OBA v Wiltshire

 

 

6 Rinks

 

22

Wed

18:30

Woodstock (Ladies League)

A

Ladies

3 Rinks

G

 

23

Thu

18:15

Kidlington (Mens League)

A

Men

4 Rinks

G

 

24

Fri

18:30

Poss Ladies County

 

 

 

G

 

 

25

Sat

14:30

Swindon Supermarine

A

Mixed

5 Rinks

W

 

26

Sun

14:30

OBA Bradshaw Cup

 

 

6 Rinks

 

27

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

G

 

 

28

Tue

18:00

Headington

A

Mixed

4 Rinks

G

 

29

Wed

18:30

Hanborough (Ladies League)

H

Ladies

3 Rinks

G

 

30

Thu

18:15

Banbury Chestnuts (Mens League)

H

Men

4 Rinks

G

 

31

Fri

18:30

Halls Cup

 

 

 

G

 

 

00

 

 

August

 

 

 

 

 

 

01

Sat

14:30

City & County

A

Mixed

6 Rinks

W

 

02

Sun

14:30

Abingdon

H

Mixed

5 Rinks

W

 

03

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

04

Tue

14:30

Deddington Beeches

A

Mixed

4 Triples

G

 

05

Wed

18:30

Filkins

A

Mixed

3 Rinks

G

 

06

Thu

18:15

Bloxham (Mens League)

A

Men

4 Rinks

G

 

07

Fri

18:30

Halls Cup

 

 

 

G

 

 

08

Sat

14:30

Presidents Day

 

 

 

W

 

 

09

Sun

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

11

Tue

18:15

Middle Barton

A

Mixed

4 Rinks

G

 

12

Wed

18:15

OU Inter-Collegiate

H

Mixed

4 Rinks

G

 

 

13

Thu

18:30

Chipping Norton (Mens league

A

Men

4 Rinks

G

 

14

Fri

14:00

Abingdon Ladies

H

Ladies

3 Triples

W

 

14

Fri

18:30

Halls Cup

 

 

 

G

 

 

15

Sat

14:30

Shrivenham

H

Mixed

6 Rinks

W

 

16

Sun

09:30

Dan Young Gala Day

 

 

 

W

 

17

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

18

Tue

18:15

Porters

H

Mixed

4 Triples

G

 

 

19

Wed

18:15

Charlbury (WestOx Lg)  Aces

H

Mixed

4 Triples

G

 

 

20

Thu

18:15

North Leigh

H

Mixed

5 Triples

G

 

21

Fri

18:00

Moreton in the Marsh

H

Men

5 Rinks

G

 

22

Sat

14:30

Swindon West End

A

Mixed

5 Rinks

W

 

 

23

Sun

14:30

Faringdon

A

Mixed

5 Triples

W

 

 

24

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

25

Tue

 

 

 

 

 

 

 

 

26

Wed

14:30

Ladies Day

H

Ladies

 

 

 

27

Thu

14:30

Oxfordshire Masonic

H

Mixed

5 Rinks

G

 

 

28

Fri

 

Semi Final Halls Cup

 

 

 

 

 

 

29

Sat

14:30

Burford (WestOx Lg) Blues

H

Mixed

4 Triples

W

 

30

Sun

14:30

Moreton in the Marsh

A

Mixed

5 Rinks

W

 

31

Mon

TBA

Derek Adams Memorial Trophy

 

 

 

G

 

Bank Holiday

00

 

 

September

 

 

 

 

 

01

Tue

18:00

Chadlington

H

Mixed

4 Triples

G

 

 

02

Wed

 

 

 

 

 

 

 

 

03

Thu

 

 

 

 

 

 

 

 

04

Fri

14:00

Final Halls Cup

 

 

 

 

 

 

05

Sat

10:30

Finals Day

 

 

 

W

 

06

Sun

10:30

Finals Day

 

 

 

W

 

07

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

08

Tue

18:00

 

 

 

 

 

 

 

09

Wed

15:00

Charlbury Ladies

A

Ladies

3 Triples

G

 

 

10

Thu

14:30

Deddington  Beeches

H

Mixed

4 Triples

G

 

11

Fri

14:00

 

 

 

 

 

 

 

12

Sat

15:00

The Oxford Bowls

A

Mixed

5 Triples

W

 

 

13

Sun

14:30

West Oxford

H

Mixed

5 Triples

W

 

 

14

Mon

 

Monday Triples

 

 

 

 

 

 

15

Tue

 

 

 

 

 

 

 

 

16

Wed

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Thu

 

 

 

 

 

 

 

 

18

Fri

 

 

 

 

 

 

 

 

19

Sat

14:30

Adderbury

A

Mixed

6 Rinks

W

 

20

Sun

14:30

President v Captain

H

 

 

W

 

 

21

 

 

Green Closed

 

 

 

 

 

 

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

 

 

 

 

Back to top
Go to bottom