Witney Town Winter Schedule for 2023 - 2024
Amendments to this Schedule will only be updated here
Schedule installed 17/09/2023 (last update 19.9.23)
Month | Date | Day | Time | Fixture / Function | Venue | Format | D |
|
FEBRUARY | |||||||
Feb | 01 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
Feb | 02 | Fri | 10:00-12:30 | Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
Feb | 02 | Fri | 18.30 | Informal Social and Games Night - All Welcome | ||||
Feb | 03 | Sat | ||||||
Feb | 04 | Sun | 10:00 | Carterton v WitneyTown (OCC 10s) | A |
5 Ladies 5 Men |
10s | W |
Feb | 05 | Mon |
10:00-12:30 13:30-16:00 |
Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
Feb | 06 | Tue | 19:00 | Hanborough Herons v Rams | A | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 07 | Wed | 09:30-11:00 11:15-12:45 13:30-15:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G |
Feb | 07 | Wed | 19:00 | North Leigh Millers v Red Kites | A | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 07 | Wed | 19:15 | Woolies v Burford Lions | H | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 08 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
Feb | 09 | Fri | 10:00-12:30 | Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
Feb | 09 | Fri | 14:00 | Abingdon Ascendants v Vultures | A | Mixed | Triples | G |
Feb | 09 | Fri | 18.30 | Informal Games Night All Welcome | ||||
Feb | 10 | Sat | 14.30 | Chipping Norton IBC Friendly | A | Mixed | 4 Rinks | G |
Feb | 10 | Sat | 10:00-12:00 | North Oxford League v Chipping Norton | A | Mixed | 1 Rink | G |
Feb | 11 | Sun | 15:00 & 17:00 | Witney Mills Short Mat Friendly | A | Mixed | 2 Rinks 2 Rinks | G |
Feb | 12 | Mon |
10:00-12:30 13:30-16:00 |
Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
Feb | 13 | Tue | 19:15 | Canaries v Charlbury Oaks | H | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 13 | Tue | 19:00 | Witney Mills Millers v Red Kites | H | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 14 | Wed | 09:30-11:00 11:15-12:45 13:30-15:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G |
Feb | 14 | Wed | 19:15 | Woolies v Rams | H | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 15 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
Feb | 16 | Fri | 10:00-12:30 | Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
Feb | 16 | Fri | 18.30 | Informal Social and Games Night - All Welcome | ||||
Feb | 17 | Sat | 18:30 | "Anstey’s Quiz night" | ||||
Feb | 18 | Sun | ||||||
Feb | 19 | Mon |
10:00-12:30 13:30-16:00 |
Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
Feb | 19 | Mon | 19:00 | County Selection Meeting | ||||
Feb | 20 | Tue | 14:30 | Vultures v Abingdon Park Rangers | H | Mixed | Triples | G |
Feb | 20 | Tue | 19:00 | Witney Mills Millers v Rams | A | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 20 | Tue | 19:15 | Canaries v Burford Lions | H | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 21 | Wed | 09:30-11:00 11:15-12:45 13:30-15:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G |
Feb | 21 | Wed | 19:15 | Red Kites v Charlbury Oaks | H | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 21 | Wed | 19:00 | North Leigh Millers v Woolies | A | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 22 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
Feb | 23 | Fri | 10:00-12:30 | Short Mat Roll-up - All welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
Feb | 23 | Fri | 18.30 | Informal Social and Games Night - All Welcome | ||||
Feb | 24 | Sat | ||||||
Feb | 25 | Sun | 09:30 | Internal Short Mat Pairs Competition | H | Mixed | Pairs | G |
Feb | 26 | Mon |
10:00-12:30 13:30-16:00 |
Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
Feb | 27 | Tue | 14:30 | Vultures v Stanford Sky Blues | H | Mixed | Triples | G |
Feb | 27 | Tue | 19:15 | Rams v Burford Lions | H | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 27 | Tue | 19:30 | Hanborough Harriers v Canaries | A | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 28 | Wed | 09:30-11:00 11:15-12:45 13:30-15:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G |
Feb | 28 | Wed | 19:15 | Red Kites v Charlbury Willows | H | Mixed | 2 Rinks | G |
Feb | 29 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
MARCH | ||||||||
March | 01 | Fri | 10:00-12:30 | Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
March | 01 | Fri | 18.30 | Informal Social and Games Night - All Welcome | ||||
March | 02 | Sat | ||||||
March | 03 | Sun | 10:00 | OCC Blues v WitneyTown (OCC 10s) | A |
5 Ladies 5 Men |
10s | W |
March | 04 | Mon |
10:00-12:30 13:30-16:00 |
Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
March | 04 | Mon | 16:30-20:30 | County Fours Plate Quarter Finals | ||||
March | 05 | Tue | 19:15 | Charlbury Willows v Rams | A | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 05 | Tue | 19:15 | Canaries v Hanborough Herons | H | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 05 | Tue | 19:30 | Hanborough Harriers v Red Kites | A | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 06 | Wed | 09:30-11:00 11:15-12:45 13:30-15:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G |
March | 06 | Wed | 14:00 | Didcot Red Kites v Vultures | A | Mixed | Triples | G |
March | 06 | Wed | 19:15 | Woolies v Charlbury Oaks | H | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 07 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
March | 08 | Fri | 10:00-12:30 | Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
March | 08 | Fri | 18.30 | Informal Social and Games Night - All Welcome | ||||
March | 09 | Sat | ||||||
March | 10 | Sun | ||||||
March | 11 | Mon |
10:00-12:30 13:30-16:00 |
Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
G |
March | 12 | Tue | 19.00 | Witney Mills Millers v Woolies | A | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 12 | Tue | 19:15 | Charlbury Willows v Canaries | A | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 12 | Tue | 19:15 | Rams v Charlbury Oaks | H | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 13 | Wed | 09:30-11:00 11:15-12:45 13:30-15:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G |
March | 13 | Wed | 19:15 | Red Kites v Burford Lions | H | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 14 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
March | 15 | Fri | 10:00-12:30 | Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
March | 15 | Fri | 18.30 | Informal Social and Games Night - All Welcome | ||||
March | 16 | Sat | 10:00-12:00 | North Oxford League v Wychwood | A | Mixed | 1 Rink | G |
March | 17 | Sun | ||||||
March | 18 | Mon |
10:00-12:30 13:30-16:00 |
Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
March | 19 | Tue | 19:00 | Witney Mills Weavers v Canaries | A | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 19 | Tue | 19:15 | Rams v North Leigh Millers | H | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 20 | Wed | 09:30-11:00 11:15-12:45 13:30-15:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G |
March | 20 | Wed | 19:15 | Charlbury Cedars v Woolies | A | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 21 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
March | 22 | Fri | 10:00-12:30 | Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
March | 23 | Sat | ||||||
March | 24 | Sun | 09:30 | Internal Short Mat Pairs Competition | H | Mixed | Pairs | G |
March | 24 | Sun | 10:00 | Final OCC 10s | A | |||
March | 25 | Mon |
10:00-12:30 13:30-16:00 |
Short Mat Roll-up - All Welcome | H | Mixed |
TBD on the day |
C |
March | 26 | Tue | 19:00 | Witney Mills Weavers v Woolies | A | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 26 | Tue | 19:15 | Canaries v North Leigh Millers | H | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 26 | Tue | 19:30 | Hanborough Harriers v Rams | A | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 27 | Wed | 09:30-11:00 11:15-12:45 13:30-15:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G |
March | 27 | Wed | 19:15 | Red Kites v Hanborough Herons | H | Mixed | 2 Rinks | G |
March | 28 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
March | 29 | Fri | GOOD FRIDAY | |||||
March | 30 | Sat | ||||||
March | 31 | Sun | EASTER SUNDAY | |||||
April | 01 | Mon | EASTER MONDAY | |||||
APRIL | ||||||||
April | 02 | Tue | 19:00 | Witney Mills Weavers v Red Kites | A | Mixed | 2 Rinks | G |
April | 02 | Tue | 19:15 | Canaries v Charlbury Cedars | H | Mixed | 2 Rinks | G |
April | 03 | Wed | 09:30-11:00 11:15-12:45 13:30-15:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G |
April | 03 | Wed | 19:15 | Woolies v Charlbury Willows | H | Mixed | 2 Rinks | G |
April | 04 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
April | 05 | Fri | 18:00 | 2024 Registration Evening | ||||
April | 06 | Sat | Private booking 60th Birthday Party | |||||
April | 07 | Sun | ||||||
April | 08 | Mon | ||||||
April | 09 | Tue | ||||||
April | 10 | Wed | ||||||
April | 11 | Thu | 09:00-22:00 | Slimming World Pavilion Booked All Day | ||||
April | 12 | Fri | ||||||
April | 13 | Sat | ||||||
April | 14 | Sun |
- Hits: 4027
Mens Summer Programme 2024
Last Amended 11.03.24
Date | Day | Time | Fixture/Function | V | Format | D | Result | |
APRIL | ||||||||
14 | Sun | |||||||
20 | Sat | 14:30 | Banbury Borough Friendly | H | Mens | 6 Rinks | W | |
25 | Thu | 18:15 | Bloxham v Mens Lge Cup B Team Round 1 | A | Mens | 4 Rinks | G | |
25 | Thu | 18:15 | Mens Lge Cup A v Banbury Central A Round 1 | H | Mens | |||
MAY | ||||||||
02 | Thu | Mens League Cup Round 2 | Mens | |||||
05 | Sun | 14:30 | Oxford City & County Mens Friendly | A | Mens | 4 Rinks | W | |
09 | Thu | 18:15 | Mens League B v Bloxham | H | Mens | 4 Rinks | G | |
09 | Thu | 18:15 | Woodstock v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |
16 | Thu | 18:15 | Mens League A v Kidlington | H | Mens | 4 Rinks | G | |
16 | Thu | 18:15 | Carterton B v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |
23 | Thu | 18:15 | Banbury Chestnuts v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |
23 | Thu | 18:15 | Mens League A v Headington B | A | Mens | 4 Rinks | G | |
30 | Thu | 18:15 | Mens League B v Oxford C&C B | H | Mens | 4 Rinks | G | |
JUNE | ||||||||
06 | Thu | 18:15 | Adderbury v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |
13 | Thu | 18:15 | South Oxford v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |
13 | Thu | 18:15 | Mens League B v Bloxham | H | Mens | 4 Rinks | G | |
20 | Thu | 18:15 | Thame v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |
20 | Thu | 18:15 | Mens League B v Oxford C&C B | H | Mens | 4 Rinks | G | |
27 | Thu | 18:15 | Mens League A v Woodstock | H | Mens | 4 Rinks | G | |
27 | Thu | 18:15 | Carterton B v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |
JULY | ||||||||
04 | Thu | 18:15 | Kidlington v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |
04 | Thu | 18:15 | Mens League B v Carterton B | H | Mens | 4 Rinks | G | |
11 | Thu | 18:15 | Headington B v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |
11 | Thu | 18:15 | Mens League B v Banbury Chestnuts | H | Mens | 4 Rinks | G | |
18 | Thu | 18:15 | Oxford C&C B v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |
25 | Thu | 18:15 | Mens League A v Adderbury | H | Mens | 4 Rinks | G | |
26 | Fri | 18:15 | Hawker Cup v Witney Town A (Round 2) | A | Mens | 1 Rink | G | |
26 | Fri | 18:15 | Hawker Cup v Witney Town B (Round 2) | A | Mens | 1 Rink | G | |
AUGUST | ||||||||
01 | Thu | 18:15 | Mens League A v South Oxford | H | Mens | 4 Rinks | G | |
01 | Thu | 18:15 | Bloxham v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |
08 | Thu | 18:15 | Mens League A v Thame | H | Mens | 4 Rinks | G | |
08 | Thu | 18:15 | Banbury Chestnuts v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |
09 | Fri | TBC | Hawker Cup Quarter Finals | Mens | ||||
15 | Thu | Mens League Cup Round 3 | Mens | |||||
27 | Tue | 14:00 | Oxfordshire v Buckinghamshire | H | Mens | 6 Rinks | W | |
29 | Thu | Mens League Cup Semi Final | Mens | |||||
30 | Fri | CLUB FINALS | ||||||
31 | Sat | CLUB FINALS | ||||||
SEPTEMBER | ||||||||
1 | Sun | CLUB FINALS | ||||||
08 | Sun | am/pm | Hawker Cup Semi Final & Final | A | Mens | W | ||
12 | Thu | League Cup Final | ||||||
14 | Sat | 14:30 | Banbury Borough Friendly | A | Mens | 6 Rinks | W |
- Hits: 1551
Ladies Summer Programme 2024
Last Amended: 11.04.24
Date | Day | Time | Fixture/Function | V | Format | D | Result | |
APRIL | ||||||||
26 | Fri | 14:30 | Faringdon Ladies Friendly | H | Ladies | 3 Triples | G | |
MAY | ||||||||
08 | Wed | 18:15 | Banbury Central v Ladies League | A | Ladies | 3 Triples | G | |
15 | Wed | 18:15 | Ladies League v Banbury Borough/Chestnuts | H | Ladies | 3 Triples | G | |
21 | Tue | 13:30-18:00 | BOL v Wiltshire | H | Ladies | 6 Rinks | W | |
22 | Wed | 18:15 | Ladies League v Carterton | H | Ladies | 3 Triples | G | |
29 | Wed | 18:15 | West Witney v Ladies League | A | Ladies | 3 Triples | G | |
JUNE | ||||||||
05 | Wed | 18:15 | Hanborough v Ladies League | A | Ladies | 3 Triples | G | |
12 | Wed | 18:15 | Ladies League v Woodstock/Kidlington | H | Ladies | 3 Triples | G | |
14 | Fri | 14:30 | Faringdon Ladies Friendly | A | Ladies | 3 Triples | G | |
19 | Wed | 18:00 | Charlbury v Ladies League | A | Ladies | 3 Triples | G | |
26 | Wed | 18:15 | Ladies League v Bloxham | H | Ladies | 3 Triples | G | |
JULY | ||||||||
02 | Tue | 13:30 | BOL v Berkshire | H | Ladies | 6 Rinks | W | |
03 | Wed | 18:15 | Ladies League v Oxford City & County | H | Ladies | 3 Triples | G | |
10 | Wed | 18:15 | West Witney v Ladies League Cup Competition | A | Ladies | 2 Rinks | G | |
19 | Fri | 14:30 | Abingdon Ladies Friendly | H | Ladies | 3 Triples | G | |
24 | Wed | 18:15 | Ladies League Cup Competition v Hanborough | H | Ladies | 2 Rinks | G | |
31 | Wed | 18:15 | Oxford C&C v Ladies League Cup Competition | A | Ladies | 2 rinks | G | |
AUGUST | ||||||||
05 | Mon | 18:30 | Witney Mills Ladies Friendly | A | Ladies | 3 Triples | G | |
07 | Wed | 18:15 | Ladies League Cup Comp v Banbury Central | H | Ladies | 2 Rinks | G | |
14 | Wed | 18:15 | Ladies League Cup Competition Final | Ladies | ||||
19 | Mon | 18:30 | Witney Mills Ladies Friendly | H | Ladies | 3 Triples | G | |
30 | Fri | TBN | Club Finals | H | TBN | TBN | W | |
31 | Sat | 10:00 | Club Finals | H | TBN | TBN | W | |
SEPTEMBER | ||||||||
01 | Sun | 14:00 | Club Finals | H | TBN | TBN | W | |
07 | Sat | Champion of Champions | Ladies | |||||
11 | Wed | 13:30-18:00 | MEL v Herefordshire | H | Ladies | |||
- Hits: 1231
Witney Town Bowls Club
FULL Summer Programme 2024
Last Amended: 11.03.24
KEY: Friendly Matches; League Matches; Oxford Mixed Triples League; Temple Piper Triples League; Other Matches | |||||||
|
Date | Day | Time | Fixture / Function | Venue | Format | D | Result | |||
APRIL | ||||||||||
20 | Sat | 14:30 | Banbury Borough Friendly | H | Mens | 6 Rinks | W | W 109 - 83 | ||
21 | Sun | 14:30 | Charlbury Friendly | H | Mixed | 4 Rinks | G | L 58 - 68 | ||
24 | Wed | 18:15 | West Oxford Friendly | H | Mixed | 5 Rinks | G | L 57 - 75 | ||
25 | Thu | All Day | Slimming World - Pavillion access to changing rooms only | |||||||
25 | Thu | 18:15 | Bloxham v Mens Lge Cup B Team Round 1 | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
25 | Thu | 18:15 | Mens Lge Cup A v Banbury Central A Round 1 | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
26 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
26 | Fri | 14:30 | Faringdon Ladies Friendly | H | Ladies | 3 Triples | G | |||
26 | Fri | 18:30 | Competition Draw Night | H | ||||||
27 | Sat | 14:30 | Little Compton Friendly | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
28 | Sun | 14:30 | Moreton in Marsh Friendly | H | Mixed | 5 Triples | W | |||
29 | Mon | 10:30-12:30 | Monday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
30 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
30 | Tue | 18:15 | Tigers v Blackbird Leys (Ox Mix Triples League) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
30 | Tue | 18:15 | Burford v Panthers (Ox Mixed Triples League) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
MAY | ||||||||||
01 | Wed | |||||||||
02 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
02 | Thu | Mens League Cup Round 2 | Mens | |||||||
03 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
04 | Sat | 14:30 | Stony Stratford Friendly | A | Mixed | 5/6 Rinks | W | |||
05 | Sun | 14:30 | Oxford City & County Mens Friendly | A | Mens | 4 Rinks | W | |||
06 | Mon | 13:00 | Derek Eeles Memorial Trophy | H | Mixed | Triples | G | |||
07 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
07 | Tue | 18:30 | Filkins Friendly | H | Mixed | 3 Triples | G | |||
08 | Wed | 18:15 | Banbury Central v Ladies League | A | Ladies | 3 Triples | G | |||
09 | Thu | All Day | Slimming World Pavilion booked all day | |||||||
09 | Thu | 18:15 | Mens League B v Bloxham | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
09 | Thu | 18:15 | Woodstock v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
10 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
11 | Sat | 14:30 | Charlbury v Cougars (Ox Mixed Triples League) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
12 | Sun | 9:30-11:00 | County Selection meeting | H | ||||||
12 | Sun | 14:30 | West Witney Friendly | H | Mixed | 4 Triples | W | |||
13 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
14 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
15 | Wed | 18:15 | Ladies League v Banbury Borough/Chestnuts | H | Ladies | 3 Triples | G | |||
16 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
16 | Thu | 18:15 | Mens League A v Kidlington | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
16 | Thu | 18:15 | Carterton B v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
17 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
18 | Sat | 14:30 | Panthers v Woodstock (Oxford Mixed Triple Lge) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
19 | Sun | 14:30 | Witney Mills Friendly | H | Mixed | 5 Rinks | W | |||
20 | Mon | 18:15 | West Oxford v Tigers (Ox Mixed Triples League) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
20 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
21 | Tue | 13:30-18:00 | BOL v Wiltshire | H | Ladies | 6 Rinks | W | |||
21 | Tue | 18:00 | 41 Bowls Club Social evening | H | Mixed | TBC | G | |||
22 | Wed | 18:15 | Ladies League v Carterton | H | Ladies | 3 Triples | G | |||
23 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
23 | Thu | 18:15 | Banbury Chestnuts v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
23 | Thu | 18:15 | Mens League A v Headington B | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
24 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
24 | Fri | 18:15 | Panthers v Chipping Norton (Ox Mix Triples Lge) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
25 | Sat | 10:00-13:00 | Big Bowls Weekend - Open Day | H | ||||||
26 | Sun | 9:30-11:00 | County Selection meeting | H | ||||||
26 | Sun | 14:30 | Kidlington Friendly | H | Mixed | 5 Rinks | W | |||
27 | Mon | 14:30 | Pineholt Gloucester Friendly | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
28 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
28 | Tue | 18:15 | Cougars v Hanborough (Ox Mix Triples League) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
29 | Wed | 18:15 | West Witney v Ladies League | A | Ladies | 3 Triples | G | |||
30 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
30 | Thu | 18:15 | Mens League B v Oxford C&C B | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
31 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
JUNE | ||||||||||
01 | Sat | 14:15 | Headington v Tigers (Oxford Mix Triple League) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
01 | Sat | 14:15 | Headington Friendly | A | Mixed | 1 Triple | G | |||
02 | Sun | 14:30 | South Oxford v Tigers (Oxford Mix Triple League) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
03 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
04 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
04 | Tue | 18:30 | Cougars v Burford (Ox Mixed Triples League) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
04 | Tue | 18:15 | Hanborough v Panthers (Ox Mix Triples League) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
05 | Wed | 18:15 | Hanborough v Ladies League | A | Ladies | 3 Triples | G | |||
06 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
06 | Thu | 18:15 | Adderbury v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
07 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
08 | Sat | 9:30-11:00 | County Selection meeting | H | ||||||
08 | Sat | 14:30 | Tigers v Carterton (Ox Mix Triples League) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
09 | Sun | 14:30 | Cougars v Banbury Central (Ox Mix Triples Lge) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
10 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
11 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
11 | Tue | 14:30 | Middle Barton Friendly | A | Mixed | 4 Rinks | G | |||
12 | Wed | 18:15 | Ladies League v Woodstock/Kidlington | H | Ladies | 3 Triples | G | |||
13 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
13 | Thu | 18:15 | South Oxford v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
13 | Thu | 18:15 | Mens League B v Bloxham | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
14 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
14 | Fri | 14:30 | Faringdon Ladies Friendly | A | Ladies | 3 Triples | G | |||
15 | Sat | 14:30 | Oxford City & County Friendly | A | Mixed | 4 Rinks | W | |||
16 | Sun | 14:30 | Witney Mills Friendly | A | Mixed | 5 Rinks | W | |||
17 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
17 | Mon | 18:30 | Begbroke Friendly | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
18 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
19 | Wed | 18:00 | Charlbury v Ladies League | A | Ladies | 3 Triples | G | |||
20 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
20 | Thu | 18:15 | Thame v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
20 | Thu | 18:15 | Mens League B v Oxford C&C B | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
21 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
21 | Fri | 18:30 | Spartan Rangers Social Evening | H | Mixed | TBN | G | |||
22 | Sat | 14:30 | Panthers v Charlbury (Ox Mixed Triples League) | H | Mixed | 4 Triples | W | |||
23 | Sun | |||||||||
24 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
25 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
25 | Tue | 18:15 | Tigers v West Witney (Oxford Mix Triple League) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
26 | Wed | 18:15 | Ladies League v Bloxham | H | Ladies | 3 Triples | G | |||
27 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
27 | Thu | 18:15 | Mens League A v Woodstock | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
27 | Thu | 18:15 | Carterton B v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
28 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
29 | Sat | 14:30 | Adderbury (Shield) | H | Mixed | 4/5 Rs | W | |||
30 | Sun | 14:30 | Kidlington Friendly | A | Mixed | 5 Rinks | W | |||
JULY | ||||||||||
01 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
02 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
02 | Tue | 13:30 | BOL v Berkshire | H | Ladies | 6 Rinks | W | |||
02 | Tue | 18:30 | Filkins Friendly | A | Mixed | 3 Triples | G | |||
02 | Tue | 18:30 | Porters Friendly | A | Mixed | 3 Rinks | G | |||
03 | Wed | 18:15 | Ladies League v Oxford City & County | H | Ladies | 3 Triples | G | |||
04 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
04 | Thu | 18:15 | Kidlington v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
04 | Thu | 18:15 | Mens League B v Carterton B | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
05 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
05 | Fri | 18:00 | Friday Evening Pairs League Round 1 | H | Mixed | Pairs | G | |||
06 | Sat | 14:30 | Tigers v Bloxham (Oxford Mixed Triples League) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
06 | Sat | 14:30 | Pineholt Gloucester Friendly | A | Mixed | 5 Rinks | G | |||
07 | Sun | 13:00 | Willett Plate + Afternoon Tea | H | Mixed | Triples | W | |||
08 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
09 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
09 | Tue | 14:30 | Middle Barton Friendly | H | Mixed | 4 Rinks | G | |||
10 | Wed | 18:15 | West Witney v Ladies League Cup Competition | A | Ladies | 2 Rinks | G | |||
11 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
11 | Thu | 18:15 | Headington B v Mens League A | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
11 | Thu | 18:15 | Mens League B v Banbury Chestnuts | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
12 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
13 | Sat | |||||||||
14 | Sun | 14:30 | Little Compton Friendly | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
15 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
15 | Mon | 19:30-21:00 | County Selection meeting | H | ||||||
16 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
16 | Tue | 18:15 | Cougars v OUP (Oxfordshire Mixed Triples Lge) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
17 | Wed | 18:30 | Porters Friendly | H | Mixed | 3 Rinks | G | |||
18 | Thu | All Day | Slimming World - Pavillion access to changing rooms only | |||||||
18 | Thu | 18:15 | Oxford C&C B v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
19 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
19 | Fri | 14:30 | Abingdon Ladies Friendly | H | Ladies | 3 Triples | G | |||
19 | Fri | 18:00 | Friday Evening Pairs League Round 2 | H | Mixed | Pairs | G | |||
20 | Sat | 14:30 | Woodstock v Cougars (Ox Mixed Triple League) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
20 | Sat | 14:30 | Faringdon Friendly | H | Mixed | 5 Triples | W | |||
21 | Sun | 14:30 | Panthers v Cougars (Oxford Mixed Triples Lge) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
22 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
23 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
24 | Wed | 18:15 | Ladies League Cup Competition v Hanborough | H | Ladies | 2 Rinks | G | |||
25 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
25 | Thu | 18:15 | Mens League A v Adderbury | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
26 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
26 | Fri | 18:00 | Friday Evening Pairs League Round 3 | H | Mixed | Pairs | G | |||
26 | Fri | 18:15 | Hawker Cup v Witney Town A (Round 2) | A | Mens | 1 Rink | G | |||
26 | Fri | 18:15 | Hawker Cup v Witney Town B (Round 2) | A | Mens | 1 Rink | G | |||
27 | Sat | 14:30 | Oxford City & County Friendly | H | Mixed | 4 Rinks | W | |||
28 | Sun | 14:30 | Hanborough Friendly | A | Mixed | 6 Rinks | W | |||
29 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
29 | Mon | 18:15 | Cougars v Banbury Chestnuts (OMT League) | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
30 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
30 | Tue | 18:15 | OUP v Panthers (Oxfordshire Mixed Triples Lge) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
31 | Wed | 18:15 | Oxford C&C v Ladies League Cup Competition | A | Ladies | 2 Rinks | G | |||
AUGUST | ||||||||||
01 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
01 | Thu | 18:15 | Mens League A v South Oxford | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
01 | Thu | 18:15 | Bloxham v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
02 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
02 | Fri | 18:00 | Friday Evening Pairs League Round 4 | H | Mixed | Pairs | G | |||
03 | Sat | 14:30 | Swindon Supermarine Friendly | H | Mixed | 5 Triples | W | |||
04 | Sun | 9:30-18:00 | OBA Domestic Semi Finals & Finals | H | Singles | W | ||||
05 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
05 | Mon | 18:30 | Witney Mills Ladies Friendly | A | Ladies | 3 Triples | G | |||
05 | Mon | 19:30-21:00 | County Selection meeting | H | ||||||
06 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
07 | Wed | 18:15 | Ladies League Cup Comp v Banbury Central | H | Ladies | 2 Rinks | G | |||
08 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
08 | Thu | 18:15 | Mens League A v Thame | H | Mens | 4 Rinks | G | |||
08 | Thu | 18:15 | Banbury Chestnuts v Mens League B | A | Mens | 4 Rinks | G | |||
09 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
09 | Fri | 18:00 | Friday Evening Pairs League Semi Finals | H | Mixed | Pairs | G | |||
09 | Fri | 18:00 | Chipping Norton v Cougars (Oxford Mix Triples) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
09 | Fri | TBC | Hawker Cup Quarter Finals | Mens | ||||||
10 | Sat | 14:30 | Banbury Central v Panthers (Ox Mix Triples Lge) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
10 | Sat | 14:30 | Charlbury Friendly | A | Mixed | 4 Rinks | G | |||
11 | Sun | 14.30 | Kingston Bagpuize Friendly | A | Mixed | 4 Triples | W | |||
12 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
13 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
13 | Tue | 18:15 | Burford Friendly | A | Mixed | 5 Triples | G | |||
14 | Wed | 18:15 | Ladies League Cup Competition Final | Ladies | ||||||
15 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
15 | Thu | Mens League Cup Round 3 | Mens | |||||||
16 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
17 | Sat | 10:00-12:30 | Rosedale (Herts) Tour Friendly | H | Mixed | tba | W | |||
17 | Sat | 14:30 | Swindon West End Friendly | H | Mixed | 5 Rinks | W | |||
18 | Sun | 14:30 | Banbury Chestnuts v Panthers (Oxford MT Lge) | A | Mixed | 4 Triples | G | |||
18 | Sun | 14:30 | Stony Stratford Friendly | H | Mixed | 5/6 Rinks | W | |||
19 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
19 | Mon | 18:30 | Witney Mills Ladies Friendly | H | Ladies | 3 Triples | G | |||
20 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
20 | Tue | 18:15 | North Leigh Friendly | H | Mixed | 5 Triples | G | |||
21 | Wed | |||||||||
22 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
23 | Fri | 18:15 | Highworth Friendly | H | Mixed | 5 Triples | G | |||
24 | Sat | 14:30 | Shrivenham Friendly | H | Mixed | 6 Triples | W | |||
25 | Sun | 14:30 | West Witney Friendly | A | Mixed | 4 Triples | W | |||
26 | Mon | 13:00 | Derek Adams Memorial Trophy | H | Mixed | Rinks | G | |||
27 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
27 | Tue | 14:00 | Oxfordshire v Buckinghamshire | H | Mens | 6 Rinks | W | |||
28 | Wed | 18:00 | Chadlington Friendly | H | Mixed | 4 Triples | G | |||
29 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
29 | Thu | Mens League Cup Semi Final | Mens | |||||||
30 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
30 | Fri | TBN | Club and Friday Evening Pairs Finals | H | TBN | TBN | W | |||
31 | Sat | 10:00 | Club and Friday Evening Pairs Finals | H | TBN | TBN | W | |||
SEPTEMBER | ||||||||||
01 | Sun | 14:00 | Club Finals | H | TBN | TBN | W | |||
02 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
03 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
04 | Wed | |||||||||
05 | Thu | All Day | Slimming World Pavilion booked all day | |||||||
06 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
07 | Sat | 14:30 | Hanborough Friendly | H | Mixed | 5 Rinks | W | |||
07 | Sat | Champion of Champions | Ladies | |||||||
08 | Sun | 14:30 | Presidents Day | H | Mixed | 6 Rinks | W | |||
08 | Sun | am/pm | Hawker Cup Semi Final & Final | A | Mens | W | ||||
09 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
10 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
11 | Wed | 13:30-18:00 | MEL v Herefordshire | H | Ladies | |||||
11 | Wed | 14:30 | Moreton in Marsh Friendly | A | Mixed | 5 Triples | G | |||
12 | Thu | Mens League Cup Final | ||||||||
12 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
13 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
14 | Sat | 14:30 | Banbury Borough Friendly | A | Mens | 6 Rinks | W | |||
14 | Sat | TBC | Private booking | H | ||||||
15 | Sun | 14:30 | South Oxford Friendly | A | Mixed | 5/6 Rinks | W | |||
16 | Mon | 10:00-16:00 | Temple Piper Open Triples League | H | Mixed | Triples | G | |||
17 | Tue | 10:00-12:30 | Tuesday Turn Up & Play Triples League | H | Mixed | 5 Rinks | G | |||
18 | Wed | |||||||||
19 | Thu | All Day | Slimming World - Pavilion access to changing rooms only | |||||||
20 | Fri | 10:30-12:30 | Friday Roll-up | H | Mixed | TBN | G | |||
21 | Sat | 14:30 | Adderbury (Shield) | A | Mixed | 4/5 Rinks | W | |||
22 | Sun | 14:30 | President v Captain | H | Mixed | 6 Rinks | W | |||
- Hits: 5814
- Hits: 328
- Hits: 445
Fixtures
Summer Programme
|
Winter Programme
|
|
Click on the Fixture programme you would like to see ...
- Hits: 14373